CELEBRATING THE CLASS OF 2020

All eyes were on the Class of 2020 as it grappled with the danger and disruption of a deadly pandemic.

Accomplishments of the first high school class in history to finish its last semester virtually, from home.

Some Production/Publication Achievements:

  • Our Music and Theatre programs were extraordinary, and even Shakespeare would have been proud of Tales of One Thousand and One Nights!
  • Sankofa, our celebration of African American history and culture, was amazing and sold out, forcing the production to add more shows. 
  • Fiesta Blair, our celebration of Hispanic heritage, culture, and arts, filled the auditorium with rhythm and pride.
  • Silver Quill’s Open Mic was an amazing showcase of talent during the school day.
  • The Silverlogue yearbook staff captured the amazing diversity and true spirit of Blair, winning Silver from the Columbia Scholastic Press Association.
  • The student reporters of the Silver Chips newspaper and Silver Chips Online reported on Blair news and kept us informed of local, state, and national events. The Silver Chips newspaper won Gold from the Columbia Scholastic Press Association.

Some Academic Achievements:

  • 752 graduated this year. 
  • 473 earned a 3.0 GPA or higher.
  • 214 had a 3.5.
  • 43 had a 4.0 or higher.
  • 41 were named National Merit Semifinalists, the most in the state.
  • 41 earned the Maryland Governor’s Merit Scholastic Award.
  • 10 earned the Presidential Award for Academic Achievement.
  • 129 earned the Seal of Biliteracy Certificate which recognizes a student’s high level of  proficiency in listening, speaking, reading and writing in English and one or more languages.
  • Tarun Mattikalli, Michelle Tang, Victoria Xin, Ambrose Yang, and Zeyu Zhao were named semifinalists in the Regeneron Science Talent Search, the nation’s most prestigious science and mathematics competition for high school students.
  • Hundreds are members of Blair’s National, French, Spanish, Mathematics, and Science Honors Societies.
  • The Math Team is ranked first in the County and won the Princeton University Mathematics Competition.
  • The It’s Academic Team led by Coaches James Schafer and Sophia Weng made us PROUD.
  • Jesse Silverberg, Emmy Song, Gabriel Wu (junior), Ambrose Yang, and Shawn Zhao were named MathWorks Math Modeling Challenge Finalists, and the team tied for seventh overall. 
  • Jesse Silverberg, Sean Zhao, Emmy Song, Ambrose Yang, Marie Brodsky, Yael Pinsky, Rachel Dey, and Sophia Weng advanced to the international round of the COMAP competition.
  • Michelle Tang was named a Junior Science and Humanities Symposium Finalist. 
  • Emmy Song was named a NCWIT Maryland Affiliate Award Winner. 
  • Ethan Tang and Ambrose Yang were named Regeneron International Science & Engineering Fair Finalists.
  • 41 seniors completed Academy Capstones and presented them online for the community to admire.
  • Lintaro Donovan, Hemakshi Gordy, and Abigail Koehler were named National Merit Semifinalists from the Communication Arts Program (CAP).
  • Lintaro Donovan, Amanda Liu, Marie Brodsky and Emmy Song received National Merit Scholarships.
  • Amelia Frey was named a National Medalist in the 2020 Scholastic Art & Writing Awards Contest and won a Gold Key award at the regional level. 
  • Amanda Liu was named a Regional Finalist for the Coca Cola Scholars program. 
  • CAP Ambassadors Shifra Dayak and Matt Weinsheimer planned two wonderful CAP Community Days for over 300 students to attend 15 local organizations for community service. Sadly, the event was canceled this year because of COVID-19.
  • Cecelia Dworak was named the MCRRC Outstanding High School Runner of the Year and awarded a $2,000 scholarship.
  • Four senior leaders Jasmine Mendez-Paredes, Yenmis Quinones Marrero, Viviana Labarca, and Bianca Hernandez built Conexiones into an important organization that led teachers in lessons on Latino culture and Spanish language.
  • Seniors Young-Bin Lee and Lintaro Donovan created the documentary Democracy Must Be Learned: Civics Education and Youth Engagement and won second place in the C-SPAN StudentCam competition, along with a $1,500 prize. 
  • Audrey Li & Peter Zhang were named All-County and All-State Chorus Seniors.
  • Jesse Silverberg & Daniel Monroe (Daniel is a junior but graduating early) were named as members of the Maryland Senior All-State Band.
  • Jesse Silverberg served as Drum Major in the Blazer Pride Marching Band for back-to-back seasons.
  • Hailey Mitchell was juried into the JHU Art Show. 
  • Megan Miller was juried into the Glen Echo Yellow Barn Art Show. 
  • Sydney Acuff, Beatrice Crespo, Angella Desir, Nancy Escamilla-Ruiz, Grace Flory, Seoyoung Joo, Adam Levav, Kelly Li, Megan Miller, Jadelyn Ramirez, Olivia Speaks, and Jessica Ye created paintings for local hospitals through their organization, Youth Art For Healing.
  • Zoe Fong and Hannah Kim of the MBHS Silver Strings Quartet performed a Masterclass at the Kennedy Center’s REACH. 
  • James Park, Zeyu Zhao, and Charles Shi were accepted into the Maryland Senior All State Orchestra.
  • Zeyu Zhao performed in Orlando, Florida with the NAfME All-National Orchestra.
  • 60 were ACES graduates and will be the first ones in their family to attend college, winning thousands of dollars in scholarships each. 
  • Some attended two schools, Blair and Thomas Edison High School of Technology.
  • Members of the Minority Scholars Program soared under the leadership of Hanna Addis.
  • Sarah Schiffgens and Raphael Perez served on the Principal’s Advisory Council during their lunch periods for four years, learning about problems from their Principal and advising her  on school matters.
  •  The class of 2020 conducted over 138,000 hours of student service learning (SSL) hours and supported hundreds of organizations and nonprofits. 
  • Eight earned over 1000 SSL hours, and Mary Chang earned the most with 1559.5 SSL hours!
  • The Class of 2020 took over 2400 Advanced Placement Tests, including those taken online. This was the most in school history. 
  • The Class of 2020 earned millions of dollars in scholarships.

Some Athletic Achievements:

Team Honors

  • Girls Soccer – Division Champions and Regional Champions
  • Boys Soccer – Regional Champions
  • Handball – County Champions
  • Cheer – Division Champions
  • Poms – Spirit Award Winners
  • Wrestling – Division Champions, hosted Team Dual Meet and placed second
  • Swim – Division Champions (Boys)

Football Honors

  • Christopher Watkins committed to playing at Marist College.
  • Zaire Cooper committed to playing at Marist College and was selected for the All-County 4A North Team.
  • Samuel Johnson IV committed to playing at Wilkes Universityand was selected for the All-County 4A North Team.
  • Avinash Das was selected for the All-County 4A North Team.
  • Alex Zokouri was selected for the All-County 4A North Team.

Baseball Honors

  • Nathaniel Helsing committed to playing at Ithaca College.

Boys Soccer Honors

  • Silas Reitsma and Wilmer Garcia won All-County honors
  • Elijah Geist committed to playing at Bridgewater College.
  • Brennan Moore committed to playing at Mount St. Mary’s University.

Girls Soccer Honors

  • Noa Dorah committed to playing soccer at St. Francis University and was selected for the second All-State and All-Met teams. 

Girls Volleyball Honors

  • Olivia Freer won an All-County Honorable Mention.

Swim and Dive Honors 

  • Alexandra Marney-Bell committed to swimming at University of Chicago and was an Honorable Mention for The Washington Post’s All-Met athlete award for winter sports.
  • Maximiliano Casey-Bolanos committed to swimming at University of Maryland Baltimore County. 

Wrestling Honors

  • Mervin Mancia committed to wrestling at American University, was selected for the All-County team, won Regional Champions, and ranked fourth in the state.
  • Shalom Ayivi committed to wrestling at Towson University, was selected for the All-County team, and ranked third in the region.  Nimesh Fonseka committed to wrestling at Towson University.
  • Elias Chen ranked second in the region. 

Track/Cross Country Honors

  • Ethan Ginyard committed to run at Loyola University of Maryland. 
  • Max Worley committed to run at the United States Coast Guard Academy.
  • Enoch Agbodjogbe committed to run at Mount St. Mary’s University.
  • Ryan Temple committed to run at Salisbury University. 
  • Mira Diamond-Berman committed to run at Grinnell College.


In the words of Senator Ben Cardin, ‘Mrs. Johnson, Each time I prepare to write you a congratulatory letter, your students accomplish more!‘”

Principal Renay Johnson


Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: